Proč filtrovat vodu?

voda-clanek

Proč je dobré filtrovat kohoutkovou vodu?

Voda je základní potřebou člověka a její kvalita je velmi diskutované téma. Ne vždy totiž z vodovodních kohoutků vytéká průzračně čistá voda. Mnohdy není čirá a doprovází ji zápach chlóru. S tímto a s dalším znečištěním pitné vody si dokáží poradit domácí filtry. Víte, proč je dobré filtrovat vodu z kohoutku a jak se zorientovat v domácích filtracích?

 

Kohoutková voda je upravována chemikáliemi

Voda tvoří až 70 % lidského těla. Mozek je jí tvořen dokonce z 95 %. A aby v těle fungovalo vše tak, jak má, je potřeba denně vypít 2–3 litry vody. Odkud vlastně kohoutková voda, kterou mnozí doplňují svůj pitný režim, pochází? Kohoutková voda je získávána z hlubin země, řek nebo jezer v blízkosti našich domovů. Je shromažďována ve vodárnách a upravována malým množstvím chlóru, který ve vodě ničí viry a bakterie.

Dle studií Světové zdravotnické organizace může dezinfekční proces s využitím chlóru vytvářet vedlejší produkty, které byly identifikovány jako rakovinotvorné. Analýza navíc ve vodě z vodovodů a ve studních prokázala stopy léčiv, antibiotik, hormonů, dusičnanů a železa, které se zde objevují v důsledku průmyslových procesů a zdravotnického odpadu z domácností. Dopady konzumování tohoto moderního chemického koktejlu na naše zdraví nejsou zatím známy. Ale ví se, že tyto látky jsou toxické a mají efekt na náš imunitní systém.

 

Balená voda není řešením

Mnozí lidé se snaží vyhnout tomuto nebezpečí nebo chlorované vodě kupováním balených vod. To je nejen drahé, ale zároveň to ovlivňuje životní prostředí a zvětšuje naši uhlíkovou stopu.

Voda z vodovodu není využívána pouze k pití. Také ji používáme k přípravě jídla, mytí ovoce a zeleniny. Tyto nežádoucí prvky ve vodě, jako je chlór, dusičnany nebo fluorid, jsou pak absorbovány potravinami během procesu vaření a končí na našich talířích. Zejména během těhotenství a v prvních letech dětského tělesného a duševního rozvoje je čistá a zdravá voda životně důležitá.

 

Filtry slouží pro dodatečnou úpravu vody

Abychom si mohli být jistí, že našemu tělu dodáváme tu nejlepší kohoutkovou vodu, můžeme pro dodatečnou úpravu vody použít vodní filtry. Ty rozdělujeme do tří základních skupin.

 

  • Nádobové vodní filtry známe pod pojmem filtrační konvice

Nádobové vodní filtry jsou zařízení s horní a dolní nádobou o objemu maximálně 2 litry vody. Nejčastěji jsou známy jako filtrační konvice. Filtr je upevněn pod horní nádobou a voda se filtruje samospádem přes filtrační patronu. Ta v konvici vydrží většinou 3 měsíce, nebo 350 litrů vody. Přesný údaj vždy udává výrobce. Filtrační konvice s filtračními patronami jsou nejlevnějším řešením filtrace vody a jsou vhodné zejména pro lidi, kteří mají rádi chutnou vodu a nechtějí kupovat vodu balenou.

Jeden litr přefiltrované vody z filtrační konvice vychází v průměru na 1,50 Kč. Ve srovnání s cenou balené vody, která má obdobnou kvalitu, tedy výrazně ušetříte. Ať už jste doma, v zaměstnání nebo na chalupě, s filtrační konvicí budete mít filtrovanou vodu vždy po ruce. Také její údržba je velmi jednoduchá. Spočívá pouze ve vymytí konvice a výměně filtru, což zabere jen pár minut měsíčně.

 

  • Vodní filtry do lednice

Tyto vodní filtry jsou zařízení na bázi uhlíkové filtrace. Filtr je upevněn přímo v chladničce, mimo chladničku na hadičce, nebo v nádobě na vodu. Filtry mají omezenou životnost a to většinou 6 měsíců, nebo 500 až 5000 litrů vody (toto je dáno zachycováním nečistot z filtrované vody). Přesný údaj vždy udává výrobce. Uhlíkové filtry jsou nejlevnějším řešením filtrace vody a jsou vhodné zejména pro lidi, kteří mají rádi chutnou vodu a nechtějí kupovat vodu balenou.

Ve srovnání s cenou balené vody, která má obdobnou kvalitu, tedy výrazně ušetříte. Pokud vaše chladnička disponuje funkcí dávkovače vody a ledu. budete mít filtrovanou vodu vždy po ruce. Také její údržba je velmi jednoduchá, stačí filtry měnit pravidelně po vyčerpání jejich životnosti.

 

  • Vodní filtry do kávovaru

Tyto vodní filtry jsou zařízení na bázi uhlíkové filtrace a jsou upevněny v nádobě na vodu. Filtry mají omezenou životnost a to většinou 2 měsíce, nebo 60 až 200 litrů vody (toto je dáno zachycováním nečistot z filtrované vody). Přesný údaj vždy udává výrobce. Uhlíkové filtry jsou nejlevnějším řešením filtrace vody a jsou vhodné zejména pro lidi, kteří mají rádi chutnou kávu a chtějí chránit svůj kávovar před vodním kamenem. 

 

Princip úpravy vody je u každého filtru jiný

Všechna filtrační zařízení na úpravu vody v domácnosti pracují na různých principech: mechanické filtrace, sorpce na aktivním uhlí a podobných médiích, výměně iontů na iontoměničích, speciální membránové filtrace, katalytické oxidace atd. Většinou jsou ve filtru obsaženy 2–3 způsoby úpravy vody, protože každý z nich působí jen na určitý druh znečištění.

 

  • Uhlíkové filtry

Uhlík je nejlepší přírodní pohlcovač velmi širokého spektra organických a anorganických nečistot. Základem filtrace uhlíkového filtru je systém s aktivním uhlím, který odstraňuje nepříjemný zápach, zákal z vody, chlór a jeho sloučeniny, herbicidy, pesticidy, zbytky léků a další nežádoucí látky obsažené ve vodě.

Zároveň zlepšuje chuť vody. Aktivní uhlí ve filtru se hodí na úpravu vody k pití i na vaření. Uhlíkové filtry jsou také velmi nenáročné na svou údržbu. Proto jsou hojně využívány k čištění vody ve filtračních konvicích, lahvích a také na filtraci v zařízeních třetího kohoutku. Navíc neochuzují vodu o důležité minerální látky.

Na této bázi jsou postaveny veškeré filtry do chladniček, filtračních konvic a kávovarů.

 

5 rad pro výběr a používání domácích filtrů

  1. Přefiltrovanou vodu nelze použít na přípravu kojenecké stravy. Kojenecká voda totiž musí mít přesné složení, aby miminku v začátku života neškodila, ale naopak prospívala. Proto jsou limity obsahu určitých látek v kojenecké vodě velmi přísně hlídány a filtrací jich zatím nelze dosáhnout. Věříme, že v budoucnu se kvalitní náhrady za balenou kojeneckou vodu dočkáme právě díky moderním filtračním metodám.
  2. Před nákupem vodního filtru si nechte udělat rozbor studniční vody nebo se informujte o kvalitě vaší kohoutkové vody na příslušných úřadech, stránkách poskytovatele vodovodního řadu či na místní hygienické stanici. Výsledky rozboru vám přesně určí, které látky jsou ve vodě obsažené, v jakém jsou množství, zda je potřeba vodu upravovat, a tím pádem, jaký filtr použít.
  3. I když je vaše voda podle rozboru absolutně neškodná, můžete uhlíkovou filtrací docílit její lepší chuti, barvy a struktury díky odstranění chlóru a jeho sloučenin.
  4. Před pořízením filtračního systému zvažte, zda jste finančně připraveni na jeho provoz. Koupě filtrace totiž není jediný výdaj, který je s filtrovanou vodou spojený. Počítejte s finančně náročnou výměnou filtračních patron, které zajišťují čistotu vody.
  5. Po pořízení filtračního systému dbejte pokynů výrobce. Maximální objem litrů vody, který filtr spolehlivě přefiltruje, je opravdu maximální a nemá rezervy. Po dosažení limitů určených výrobcem je nutné filtrační patronu vyměnit za novou. I další pokyny, jako je pravidelná údržba systému nebo proplachování po delší odstávce filtru, jsou důležité pro správnou funkčnost filtračního systému.